آموزش درست کردن یونیکد زیرنویس

آموزش

آموزش درست کردن یونیکد زیرنویس

 

اگر برایتان پیش آمده که زیرنویس یک فیلم موقع پخش به شکل کاراکترهای نامفهوم نمایش داده می شود به آموزش زیر دقت کنید .

زیرنویس خراب و نامفهوم

در چنین مواقعی سیستم کدگزاری متن فایل زیرنویس عموماً بر روی انکدینگ ANSI و یا دیگر استانداردهای انکدینگ تنظیم شده است. خب برای هل مشکل بهترین روش این است که سیستم انکدینگ فایل مورد نظر را به UTF-8 که به آن Unicode نیز می گویند تغییر دهیم. خوبی انکدینگ یونیکد در این است که در تمام دستگاه های پخش کننده امروزی از زبان فارسی بدرستی پشتیبانی میکند.

روش اول:

تغییر انکدینگ (Encoding) زیرنویس با استفاده از نرم افزار Microsoft Word

برای حل مشکل می توانید از راه حل قدم به قدم زیر استفاده کنید. توضیح فنی این مشکل به این موضوع بر می گردد که فایل خراب با انکودینگ Ansi و یا چیزی غیر از Unicode یا UTF8 ذخیره شده که باید تبدیل گردد.


 1. برنامه ی Microsoft Office Word رو باز کنید.
 2. بسته به نسخه ی شما، در نسخه ی ۲۰۰۳ وارد File -> Open و یا در نسخه های بالاتر وارد علامت Office در گوشه ی سمت چب بالا و سپس Open شوید.
 3. زیرنویس مورد نظر رو انتخاب کرده و باز کنید.
 4. در صفحه ی باز شده ” File Conversion – نام زیرنویس.srt” گزینه های Right-to-Left و Other Encoding را انتخاب کنید.
 5. در لیست Other Encoding، گزینه ی Unicode UTF-8 و یا Arabic Windows رو انتخاب کنید. (هر کدام را انتخاب کردید و دیدید در صفحه ی زیری نوشته ها به صورت فارسی در آمد، همون رو گزینه ی مورد نظر قرار بدید.)
 6. ترکیب دکمه ی Control+A رو بزنید تا تمامی نوشته ها انتخاب شود.
 7. برنامه ی Notepad رو باز کنید و نوشته ها را در آن کپی کنید.
 8. در Notepad به File -> Save as بروید.
 9. در قسمت Save as type گزینه ی All files و در قسمت Encoding گزینه ی UTF-8 رو انتخاب کنید.
 10. حالا نام مورد نظر خود را بنویسید و در پایانش به آن .srt را اضافه کنید و فایل رو ذخیره کنید، مانند: Paranormal Activity.srt
 11. فیلم را با برنامه ی مورد نظر مانند KMPlayer اجرا کنید و زیرنویس را به داخل Player بیاندازید تا نمایش دهد.

روش دوم :

تغییر انکدینگ (Encoding) زیرنویس با استفاده از نرم افزار Notepad++

نرم افزار نوتپد پلاس پلاس یکی از ویرایشگرهای متن رایگان و متن باز می باشد که در بین برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب بسیار پر طرفدار است. کاربرد اصلی notepad++ در برنامه نویسی است اما ویژگی های بسیار زیاد آن باعث شده تا کاربران عادی هم از آن به عنوان جایگزین قدرتمند نرم افزار notepad ویندوز استفاده کنند.

و حالا آموزش قدم به قدم تغییر انکدینگ (Encoding) فایل زیرنویس با استفاده از نرم افزار Notepad++:

 1. ابتدا فایل زیرنویس را در نرم افزار نوت پد پلاس پلاس باز کنید. برای این کار notepad++ را اجرا کرده و از منوی فایل گزینه open، فایل زیرنویس را پیدا کرده و باز کنید.
 2. منوی Encoding را باز کنید. این منو دو قسمت دارد. قسمت بالا وضعیت انکدینگ فعلی فایل را مشخص می کند که می توانید بدون تبدیل انکدینگ فایل را تغییر دهید. عجله نکنید تغییر انکدینگ در این قسمت راه حل مشکل ما نیست و اگر آن را انجام دهید متوجه حرف من خواهید شد. کلید مشکل ما در قسمت دوم است. برای تغییر انکدینگ فایل زیرنویس به UTF-8 باید از قسمت دوم گزینه Convert to UTF-8 را انتخاب کنید تا خود نوت پد پلاس پلاس کار تغییر انکدینگ را بصورت خودکار انجام دهد.
 3. فایل را ذخیره کنید (Ctrl + S).
 4. کار تمام است به همین راحتی.

 

اگر بهر دلیلی باز هم این آموزش باعث تعمیر زیرنویس های شما نشد در بخش نظرات مشکل خود را بیان کنید تا بسرعت راه کار تازه ایی برای شما بیابیم .

 

درباره نویسنده

طراح وب سایت

مطالب مرتبط

نظر بدهید